KARAASLAN GENÇ KÜRSÜDE

GENÇLERİN ÖNÜNDEKİ YASAL ENGELİ KALDIRIYORUZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, ''18 madde içinde toplumun hedef alınan bir tek kesimi var o da gençler'' dedi.

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan 16 Nisan'da yapılacak referandum çalışmaları kapsamında Çarşamba ilçesinde AK Parti Gençlik Kolları'nca düzenlenen 'Genç Kürsü' programında gençlerle buluştu. Çarşamba Öğretmenevi'nde gerçekleşen programa Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Çarşamba İlçe Başkanı Halit Doğan, İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser, İl Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe, gençlik kolları üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Gençlerin yoğun sevgi gösterisi ve büyük ilgi gösterdiği Çiğdem Karaaslan, konuşmasına AK Parti'nin gençlere ve gençliğe büyük önem verdiğini belirterek başladı.


GENÇLERİN SEÇİLMESİNİN ÖNÜNDE YASAL ENGEL OLMAMALI


AK Parti'nin iktidara geldiğinde seçilme yaşının 30 olduğunu hatırlatan Karaaslan, ''30 yaş genç bir yaş. Meclisimizde çok genç milletvekillerimiz var ve bize çok büyük katkıları var. Biz 30 yaşı 25'e indirmek istediğimizi söylediğimizde bugün ki aynı tartışmalar yaşandı. Dediler ki '25 yaşındaki çocuğun ne işi var mecliste'. Ama biz indirdik. Meclisteki gençliği temsil eden son derece başarılı milletvekillerimiz oldu. Çok da güzel işler yaptılar. Bugün diyoruz ki 25 yaş da yetmez. 18-25 yaş arasındaki 7 milyondan fazla gencin en azından önündeki bu engelleri kaldırıyoruz. Seçilirler ya da seçilemezler. Ama seçilmelerinin önünde yasal engel olmamalı'' dedi.


Gündelik yaşamda 18 yaşına gelen gençlere bir çok fırsat verildiğini hatırlatan Karaaslan, ''18 yaşına gelen bir gence diyoruz ki sen askere gidebilirsin ve bu vatanı savunabilirsin. Vatan uğruna can verebilirsin, vatan topraklarını sana emanet diyoruz. Gençlere, 18 yaşına geldin, aile kurabilirsin, bir ailenin sorumluluğunu alabilirsin, evlatlar dünyaya getirebilirsin diyoruz. Şirketin başına geçebilirsin diyoruz. 18 yaş hayatın en önemli tercihlerinin yapıldığı çağ. Kısacası çok büyük sorumluluklar almasına fırsat verdiğimiz gençlere diyoruz ki, 'Oraya kadar. Sen kimin seni yöneteceğine karar verebilirsin. Belediye başkanını, muhtarı, başbakanı seçebilirsin ama kusura bakma sen meclisten vekil olarak içeri giremezsin diyoruz. Şimdi bunu değiştiriyoruz'' diye konuştu.


MİLLETVEKİLİNE ERKEN EMEKLİLİK YOK

Karaaslan, 18 yaşında milletvekili olacak bir kişinin erken emekli olacağı yönündeki söylemlerin gerçek dışı olduğunu belirterek, ‘’Diyorlar ki ‘18 yaşında bir genç, milletvekili olacakmış, iki sene sonra milletvekilliğinden emekli olup ömrünün sonuna kadar maaş alacakmış. Demek ki bu yasayı birileri için çıkarmak istiyorlar onar birileri için çıkarmak istiyorlar’. Siz bugüne kadar hiç bizim, milletimizin bu kadar adaletsiz, bu kadar toplum tarafından hoşnutsuzlukla karşılaşacak bir işi toplumun karşısına getirdiğimize şahit oldunuz mu? Diyelim bir genç 18 yaşında seçildi ve bir dönem sonra milletvekilliği sona erdi. Emekli olmak için 65 yaşına kadar bekleyecek. 4o’lı yaşlardaki bir vekilin yolu daha yakın. Bu milletimizin zekası ile dalga geçilen bir konu’’ dedi.

HEDEF ALINAN TEK KESİM GENÇLER

''AK Parti olarak bugüne kadar biz demokrasi ve özgürlükler alanlarını genişlettik'' diyen Karaaslan, ''Biz bu konularda da önünü açalım, ondan sonra insanlar özgürce yapmak istediklerini yapsınlar diyoruz. Bu da o anlamda verdiğimiz önemli bir karar. 18 madde içinde toplumun hedef alınan bir tek kesimi varsa o da gençler. Bu bizim gençlere verdiğimiz önemin bir göstergesi. Çünkü gençler söylemdeki gibi bizim sadece geleceğimiz değil. Bizim bugünümüz aynı zamanda'' diye konuştu.


Karaaslan konuşmasının ardından gençlerin 18 maddelik anayasa değişikliği konusundaki sorularını yanıtladı.

KARAASLAN GENÇ KÜRSÜDE